Uruchomienie mobilnego punktu gastronomicznego w praktyce może nie brzmieć tak przyjemnie i kolorowo. Należy bowiem nie tylko zarejestrować nową działalność gospodarczą, lecz także dostosować food truck względem wytycznych sanitarno-epidemiologicznych. Co musicie wiedzieć, jeszcze zanim zdecydujecie się na otwarcie własnego food trucka?
Otwarcie food trucka – czy warto?
Branża gastronomiczna to specyficzny sposób na biznes. Z jednej strony bardzo często wiążę się z ogromnymi zyskami. Z drugiej natomiast nakłada na przyszłych właścicieli multum zobowiązań czy formalności, bez których wejście na rynek nie byłoby możliwe. Nie podamy wam jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy rzeczywiście warto zdecydować się na otwarcie mobilnego punktu gastronomicznego. Otóż uwielbiane przez klientów, a także i przedsiębiorców food trucki to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które z roku na rok zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Zakup własnej furgonetki czy dostosowanie jej do wymogów Głównego Inspektoratu Sanitarnego zdecydowanie stanowi mniejsze wyzwanie aniżeli otwarcie restaurcji. Na otwarcie food trucka może zdecydować się niemal każdy, kto jest zainteresowany gastronomią, a jednocześnie ma świadomość, z czym to się wiążę. O czym zatem powinniście wiedzieć wcześniej?
Otwarcie food trucka – krok po kroku
Już niejednokrotnie wspominaliśmy, jak krok po kroku zarejestrować działalność i co powinniście wiedzieć o zatrudnieniu potencjalnych pracowników. Co za tym idzie? Nie będziemy skupiać się na tej właśnie kwestii w dzisiejszym artykule, tym samym przejdziemy od razu do meritum. Jakie wymogi sanitarne należy spełnić, otwierając własny food truck? Wejście na rynek będzie możliwe tuż po uzyskaniu pozytywnej opinii rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych. Zanim to jednak nastąpi, należy zgłosić się do odpowiedniej dla was stacji sanepidowskiej i podjąć szereg konkretnych środków. Oprócz zakupu bądź wynajmu furgonetki musicie koniecznie stworzyć profesjonalny projekt technologiczny food trucka, w którym zostaną zawarte wszelkie kluczowe informacje. Prawidłowo wykonany projekt powinien składać się z części opisowej oraz graficznej, co więcej – musi być zgodny z wymogami sanepidu, wytycznymi branżowymi oraz wytycznymi rysunku technicznego. Bez tego ani rusz! W dokumencie należy umieścić informacje, takie jak nazwa i adres firmy, charakter działalności, wykaz stanowisk oraz miejsc pracy czy opis instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Część graficzna może natomiast przysporzyć więcej trudności! Na rzucie graficznym muszą pojawić się wykorzystywane urządzenia technologiczne oraz zachodzące procesy technologiczne, w tym właśnie proces obróbki żywności czy przechowywania produktów. To jednak nie wszystko! Wasz nowy food truck powinien być zgodny z aktualnie obowiązującymi wytycznymi sanepidu, by mógł legalnie funkcjonować. Jak dostosować food truck do wymogów sanepidu?
Food truck a wymogi sanepidu – o tym należy wiedzieć
Prawidłowo funkcjonujący food truck wymaga od przyszłych właścicieli spełnienia kilku kluczowych formalności. Co mamy na myśli? Mobilny punkt gastronomiczny powinien nie tylko umożliwiać wykonywanie codziennych obowiązków, lecz także być gwarancją pełnego bezpieczeństwa. Mowa tutaj oczywiście o wykończeniu lokalu i jego ogólnym stanie technicznym. Nowy food truck nie może zagrażać życiu i zdrowia pracowników czy klientów, co więcej – jego stan techniczny nie powinien pozostawiać zbyt wiele do życzenia. Poniżej znajdziecie listę wymogów sanitarno-epidemiologicznych. O wymogach sanepidu względem food trucka napisałem też osobny, obszernt artykuł.
- Urządzenia technologiczne – wykorzystywany na co dzień sprzęt musi bezwzględnie posiadać atest.
- Ściany, podłogi i blaty – niezależnie czy zdecydowaliście się na wynajem food trucka, czy jego zakup, przestrzeń ta powinna zostać wykończona materiałami nienasiąkliwymi, a jednocześnie łatwymi w utrzymaniu czystości i odpornymi na rdzę.
- Szafki w food trucku – w zależności od gabarytów furgonetki należy umieścić w niej szafkę dla pracowników oraz szafkę na środki do dezynfekcji punktu.
- Dostęp do wody ciepłej i zimnej – bez tego ani rusz! Dodatkowo upewnijcie się, iż w nowym food trucku znajduje się zarówno zlew, jak i umywalka. Wbrew powszechnemu przekonaniu służą one do zupełnie innych czynności.
- Dokumentacja HACCP oraz GHP/GMP – stworzona wcześniej dokumentacja food trucka zostanie zweryfikowana w trakcie jego odbioru.
- Ubezpieczenie food trucka – często pomijana, a tak ważna kwestia! Ubezpieczcie furgonetkę, jeszcze zanim zaczniecie przyjmować pierwszych gości.
- Umowy dodatkowe – przed podjęciem decyzji o prowadzeniu food trucka konieczne jest podpisanie umowy na wywóz śmieci oraz olejów gastronomicznych.
Spełnienie tych oto wymogów przybliży was do uzyskania pozytywnej zgody sanepidu!