Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego są nie tylko zobowiązani do odebrania lokalu gastronomicznego i wydania pozwolenia na wszczęcie działalności, a także do przeprowadzania rutynowych kontroli. Prowadząc własny biznes, zapewne macie świadomość, iż jest to nieuniknione! Choć kontrole sanepidu zwykle są zapowiedziane, mogą budzić niepokój czy wywołać niepotrzebny stres… Jak prawidłowo przygotować się na wizytę i co może skontrolować urzędnik? Wszystkiego dowiecie się poniżej!
Kontrola sanepidu – o czym pamiętać?
Kontrole przeprowadzane przez pracownika sanepidu z reguły nie kojarzą się z czymś miłym i przyjemnym. Niesłusznie! Wbrew powszechnemu przekonaniu mogą przebiegać szybko i pomyślnie – oczywiście, o ile doskonale wiemy, jak prawidłowo się do nich przygotować. W przypadku kontroli rutynowej zyskacie sporo cennego czasu na doprowadzenie lokalu do ładu i skompletowanie niezbędnej wówczas dokumentacji. Otóż po otrzymaniu zawiadomienia o konieczności przeprowadzenia kontroli urzędnik musi zapukać do waszych drzwi między 7 a 30 dniem od daty doręczenia wniosku. W przypadku kontroli o charakterze stricte interwencyjnym sprawa wygląda nieco inaczej… Wówczas inspektor może pojawić się niezapowiedzianie, a wam nie pozostanie nic innego, jak umożliwić mu wykonanie powierzonych obowiązków. Niemniej o biznes należy dbać na każdym kroku, a kontrola sanepidu powinna stanowić zwykłą formalność! Jeżeli zatem wyczekujecie na pojawienie się pracownika sanepidu, zostańcie z nami. Przedstawiamy kluczowe elementy, które z pewnością nie zostaną pominięte w trakcie przeprowadzanej wizyty kontrolnej.
Porządek w lokalu? To podstawa!
Porządek, porządek i jeszcze raz porządek! Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego są wręcz wyczuleni na panujące w punktach gastronomicznych warunki. Nic w tym dziwnego! To właśnie tam dochodzi do szeregu procesów polegających na przygotowywaniu i serwowaniu posiłków. Aby lokal przeszedł kontrolę pomyślnie, należy w szczególności zadbać o wysoki poziom higieny. Urzędnik sprawdzi, czy aby na pewno w restauracji panuje ład, a pracownicy są zapoznani z zasadami BHP. Choć za kwestię utrzymania czystości zwykle są odpowiedzialni pracownicy, warto nieco wcześniej porozmawiać z nimi o zapowiedzianej kontroli. Niemniej lokal, w którym pracownicy nieustannie dbają o miejsce swojej pracy, nie powinien mieć trudności w uzyskaniu pozytywnej decyzji.
Przeczytaj też: Jak przygotować się na kontrolę sanepidu?
Procesy technologiczne w lokalu gastronomicznym
Nie bez powodu dokumentacja HACCP czy księga GMP/GHP mają rację bytu! Powinny znajdować się w ogólnodostępnym miejscu, tym samym z pewnością zostaną zweryfikowane. Możecie się spodziewać, iż pracownik upoważniony do przeprowadzenia kontroli sprawdzi, czy wszelkie procesy technologiczne zachodzą zgodnie z dokumentacją, a stan techniczny urządzeń wykorzystywanych na co dzień nie pozostawia wiele do życzenia… Zwróćcie również uwagę na sposób przechowywania pożywienia, szczelność opakowań, daty przydatności, temperaturę w lodówkach i zamrażarkach czy kwestię obróbki co poniektórych produktów. Nie zapomnijcie też o informowaniu gości o wszelkich alergenach. Adnotacja ta musi zostać umieszczona w menu, a lista alergenów powinna być dostępna dla wszystkich. Inspektor z pewnością tego nie pominie!
Stan techniczny lokalu gastronomicznego
Decydując się na otwarcie restauracji, kawiarni czy food trucka, musicie liczyć się ze zobowiązaniami, jakie sanepid nakłada na przyszłych właścicieli. Dotyczą one m.in. oświetlenia w lokalu, wysokości ścian czy doboru odpowiednich materiałów wykończeniowych i urządzeń technologicznych. O tym, że niedostosowanie się do nich z pewnością nie zakończy się wydaniem pozytywnej opinii w trakcie odbioru, zapewne już wiecie! Niemniej jednak kilka dni przed spodziewaną wizytą urzędnika upewnijcie się, czy stan techniczny lokalu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Lokal gastronomiczny nie może stanowić zagrożenia ani dla pracowników, ani dla klientów. Co więcej, powinni oni mieć pełen dostęp do ciepłej i zimnej wody, a także środków czystości.
Dokumentacja, badania i wiele więcej…
Porządek w lokalu czy procesy technologiczne w nim zachodzące to nie jedyne elementy, które sanepid może poddać weryfikacji. W trakcie wizyty kontrolnej urzędnik poprosi was o okazanie aktualnych badań mikrobiologicznych. Terminy ich wykonania są dostępne we wcześniej utworzonym planie GMP/GHP. W razie niezastosowania się do przepisów może zostać nałożona kara na właściciela restauracji. Pamiętajcie także o przekazaniu umowy o wywozie śmieci i zużytego oleju czy księgi HACCP. Choć projekt technologiczny lokalu gastronomicznego zwykle jest sprawdzany przy odbiorze, warto mieć go pod ręką. Kto wie? Być może okaże się przydatny…
Przed zapowiedzianą wizytą sanepidu upewnijcie się, czy na pewno spełniacie wszystkie wymogi. To uchroni was przed nieprzyjemną niespodzianką pod postacią kary pieniężnej czy koniecznością zawieszenia działalności.