Salon kosmetyczny – czy konieczny jest projekt technologiczny?

12 października 2021

Prowadzenie działalności gospodarczej objętej odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego nakłada na przyszłych właścicieli multum różnorakich formalności. Choć zwykle skupiamy się na gastronomii, nie możemy oczywiście pominąć branży beauty, która od lat cieszy się dużą popularnością. W niniejszym artykule dowiecie się, czy projekt technologiczny salonu kosmetycznego jest obligatoryjny i jak go prawidłowo wykonać! 

Projekt technologiczny salonu kosmetycznego – czy to konieczne?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Każdy biznes – bez mniejszych bądź większych wyjątków, objęty nadzorem sanepidu musi posiadać wcześniej wykonany oraz pozytywnie zaopiniowany projekt technologiczny. Niezależnie zatem czy zdecydowaliście się na gastronomię, czy branżę beauty – jeszcze zanim rozpoczniecie pierwsze prace remontowe w lokalu, musicie złożyć wniosek w sanepidzie oraz przedłożyć projekt technologiczny. W tym przypadku czeka was nieco mniej wyzwań aniżeli przy otwarciu punktu gastronomicznego, gdyż procesy technologiczne tam zachodzące nie będą obejmowały kontaktu z żywnością. To oczywiście nie oznacza, iż sprawa jest prosta! Otóż otwarcie nowego salonu kosmetycznego to spore wyzwanie, a tworząc projekt technologiczny salonu beauty, musicie koniecznie zaznajomić się z wytycznymi branżowymi. Wówczas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, by uniknąć potencjalnych problemów z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. 

Jak wygląda projekt technologiczny salonu kosmetycznego?

Projekt technologiczny salonu kosmetycznego powinien standardowo składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej. W zależności od wybranej stacji sanepidowskiej mogą poniekąd różnić się wymogi dotyczące jego wykonawcy czy finalnego efektu. To jednak projekt technologiczny stanowi podstawowy element, który otworzy wam furtkę do dalszych etapów. Część opisowa zawiera bowiem informacje, takie jak nazwa i adres salonu, charakter budynku czy opis prowadzonej działalności. Jeżeli mowa natomiast o części graficznej, tutaj mogą pojawić się trudności. Część graficzna powinna być dokładnym odzwierciedleniem salonu kosmetycznego oraz wszelkich procesów w nim zachodzących. Na rysunku należy zawrzeć układ pomieszczeń oraz wykorzystywanych urządzeń technologicznych, a także punkty wodno-kanalizacyjne. Rysunek ten powinien przedstawiać gabinety zabiegowe, szatnię dla personelu, toaletę, recepcję czy miejsce dla osób oczekujących na zabieg tak, aby rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych nie miał problemu z rozszyfrowaniem widocznych na projekcie zapisków. Nie obejdzie się także bez stworzenia legendy. Nie zapominajcie o tym! 

Adaptacja salonu kosmetycznego – co warto wiedzieć?

Projekt technologiczny salonu kosmetycznego to absolutna konieczność! To właśnie na jego podstawie zostaną przeprowadzone prace remontowe, a wy będziecie mogli zgłosić się do sanepidu z wnioskiem o odbiór lokalu przez uprawnionego do tego urzędnika. Jeżeli zaś zdecydowaliście się na lokal, który został już wcześniej przystosowany do działalności o tym charakterze, wówczas nie powinniście mieć większych trudności. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, iż będziecie mogli wykorzystać stworzony niegdyś projekt technologiczny. To z pewnością ułatwi, a jednocześnie przyspieszy cały proces. W przypadku nieużytkowanego dotąd lokalu należy przeprowadzić jego adaptację na podstawie pozytywnie zaopiniowanego przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-higienicznych projektu technologicznego salonu kosmetycznego. Bez tego ani rusz! Tutaj mają znaczenie nawet najmniejsze detale, w tym właśnie wykończenie powierzchni, wysokość ścian czy wydzielenie strefy socjalnej dla pracowników. 

Salon kosmetyczny dostosowany do aktualnie obowiązujących wymogów Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest gotowy na odbiór lokalu. Nie pozostaje nic innego, jak zgłosić się do stacji sanepidowskiej oraz oczekiwać na nadejście urzędnika. Warto mieć pod ręką projekt technologiczny salonu beauty, gdyż stanowi on podstawę do uzyskania zgody na prowadzenie działalności!

Ostatnie wpisy