Projekt technologiczny?Co to w ogóle jest i po co mi to potrzebne?

27 sierpnia 2020

Jeżeli planujesz rozpocząć własną działalność, która będzie objęta nadzorem sanepidu musisz przede wszystkim zapoznać się z kolejnością wykonywania poszczególnych kroków. Pominięcie ich lub niedokładne wypełnienie może ,a raczej na pewno… wpędzi Cię w mniejsze bądź większe kłopoty. Jeśli zatem masz już wybrany lokal, w którym będziesz realizował swoje zawodowe cele oraz marzenia, mając przy tym pewność, iż spełnia on wymogi techniczne do prowadzenia takiej czy innej działalności – jesteś właśnie w miejscu, w którym należy postawić pierwszy krok! Tym krokiem jest oczywiście stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego.

Projekt technologiczny – co to takiego?

Wydawać, by się mogło, iż otwarcie własnego biznesu to nic trudnego! Otóż niekoniecznie! Decydując się na prowadzenie własnej działalności, musisz spełnić szereg wymogów i formalności. Bez tego ani rusz! Ciekawy pomysł nie wystarczy. Aby wejść na rynek, konieczne jest stworzenie projektu technologicznego. Jest to nic innego, jak dokument będący odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz wszelkich urządzeń technologicznych w całym lokalu. Poprawnie wykonany projekt technologiczny składa się bowiem z dwóch części – formalnej i opisowej. Stworzony na podstawie istniejącego już projektu architektonicznego przybliży cię do celu!

Projekt technologiczny – czy to obligatoryjne?

Bardzo często spotykam się jednak z głosami, iż projekt technologiczny formalnie nie jest wymagany, a jednak…  Często to aspekt decydujący o dalszych losach naszej działalności. Możemy mówić o swego rodzaju paradoksie… Z jednej strony mówi się, że wykonanie projektu technologicznego nie jest obligatoryjne. Z drugiej natomiast, że to konieczność… Wówczas pojawia się myśl – po co tak naprawdę istnieje procedura tzw. opiniowania projektu technologicznego? Po co właściwie Główny Inspektorat Sanitarny nadaje rzeczoznawcom uprawnienia do opiniowania takich projektów? Właśnie po to, abyś miał bezpieczną podstawę do inwestowania swoich oszczędności lub zaciągniętego kredytu w adaptację lokalu.

Co zawiera projekt technologiczny?

Projektem technologicznym jest rysunek w rzucie poziomym wykonany w skali 1:100 lub 1:50. Zawiera on szczegółowy układ funkcjonalny pomieszczeń. Co to tak naprawdę oznacza? Mowa tutaj oczywiście o podziale pomieszczeń, ich wyposażeniu w niezbędne meble i urządzenia technologiczne przy zachowaniu właściwych ciągów technicznych. Należy bowiem przedstawić cały lokal, a nie tylko jego część produkcyjną. Warto zrobić dokłądny research i znaleźć przykładowe projekty technologiczne lokali gastronomicznych. Wszelkie zawarte w nim elementy muszą być zgodne z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi oraz aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Co istotne, w częściej opisowej nie może zabraknąć nazwy i adresu lokalu, charakteru budynku czy opisu naszej działalności. Część graficzna może natomiast stanowić spore wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero otwierają pierwszy biznes. W części tej musi koniecznie znaleźć się ogólna dokumentacja techniczna uwzględniająca wymogi rysunku technicznego oraz wymogi branżowe, rzut poziomy kondygnacji oraz dokładny opis stanowisk, mebli i urządzeń technologicznych. Co ciekawe, niejednokrotnie natrafiłem na stwierdzenie tj. „projekt technologiczny kuchni”. Nie ma czegoś takiego! Istnieje natomiast projekt technologiczny lokalu lub całego budynku. Pamiętajcie o tym!

Akceptacja projektu technologicznego – co musisz wiedzieć?

Słowem zakończenia, chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię! Pod projektem „ktoś” musi postawić pieczątkę. Ten „ktoś” to nikt inny, jak organ zatwierdzający, czyli stacja sanepidowska właściwa dla lokalizacji Twojego lokalu lub biegły rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych. Bez tego projekt jest poniekąd zwykłym kawałkiem papieru… Pozytywnie zaopiniowany projekt stanowi bowiem bezpieczną podstawą do adaptacji, ponieważ za jego akceptację oraz ostateczny kształt wziął odpowiedzialność organ do tego uprawniony.

Ostatnie wpisy