Projekt technologiczny w przedszkolu – co musisz wiedzieć?

11 sierpnia 2023

Część działalności gospodarczych oraz instytucji, musi otrzymać pozytywną opinię Sanepidu, aby móc przystąpić do działalności. Dotyczy to również przedszkoli – zarówno prywatnych, jak i publicznych. Dokumentem, na podstawie którego Sanepid zaopiniuje placówkę, jest projekt technologiczny. Co powinien on zawierać i na co zwrócić uwagę?

Projekt technologiczny przedszkola – co obejmuje?

Na projekt technologiczny przedszkola składają się dwie części: graficzna i opisowa. Aby Sanepid zaopiniował projekt pozytywnie, obie części muszą być z sobą kompatybilne.

Część graficzna projektu jest planem przedszkola. Musi się na nim znaleźć rozkład wszystkich pomieszczeń (w tym sal dla dzieci, pokoju dla nauczycieli, kuchni, toalet, sali gimnastycznej itp.). To nie wszystko – w każdym pomieszczeniu należy wskazać elementy stałe, tj. okna i drzwi, sprzęty (np. sanitariaty), czy obszary przeznaczone do wykonywania konkretnej aktywności (np. pomieszczenie do rytmiki). W opisie należy uszczegółowić elementy schematycznie zaznaczone na planie. Ponadto niezbędne jest wskazanie adresu placówki oraz podstawowych informacji technicznych (np. kubatura, ogrzewanie).

Sale dla przedszkolaków – przestronne i dobrze wentylowane

W projekcie technologicznym należy szczegółowo przedstawić warunki, w jakich dzieci będą przebywać na co dzień. Podczas planowania sal trzeba więc zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, bez których uwzględnienia projekt nie zostanie zaopiniowany pozytywnie.

Ściśle określona jest przestrzeń przypadająca na jedno dziecko. Do 5 dzieci jest to 16 m2, a przy każdym kolejnym dziecku powierzchnia wzrasta o 2-2,5 m2 (zgodnie ze szczegółowymi przepisami). Minimalna wysokość sali wspólnej w przedszkolu to 2,5 m. Podopiecznym należy również zapewnić odpowiednią wentylację, tak aby zapewniała 15 m3 strumienia powietrza na jedno dziecko na godzinę.

Toalety dla dzieci i opiekunów

Również toalety w przedszkolu podlegają kontroli pod kątem ich zgodności z obowiązującymi przepisami. Placówka musi zapewnić co najmniej 1 umywalkę i 1 WC dla 15 dzieci oraz brodzik do podmywania. Wysokość umieszczenia sedesu zależy od wieku podopiecznych i wynosi od 32 do 60 cm, podobnie wygląda kwestia umywalki (50-60 cm). Dodatkowo podłoga musi być wyłożona materiałem antypoślizgowym, podobnie jak ściany do wys. 2 m.

Woda w kranach w przedszkolu nie może być gorąca, a zatem konieczna jest instalacja regulacji temperatury – do maksymalnie 40°C.

Opiekunowie mają osobne toalety. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, obowiązującymi w Warszawie i części innych miejscowości w Polsce, ważna jest również instalacja dodatkowej toalety, przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych i dostępnej z komunikacji ogólnej, aby mogli z niej skorzystać np. rodzice czy osoby prowadzące zajęcia dodatkowe.

Posiłki w przedszkolu – przygotowanie i wydawanie

Jeżeli posiłki przygotowywane są na miejscu, konieczne jest posiadanie całego zaplecza gastronomicznego, podobnie jak w przypadku restauracji (obejmującego m.in. zlewozmywaki, chłodziarki, zamrażarki, zmywarki, piece).

Nie oznacza to jednak, że w przypadku coraz popularniejszego korzystania z cateringu, informacja ta nie musi znaleźć się w projekcie technologicznym. Przeciwnie – należy w nim zawrzeć infrastrukturę przyjmowania cateringu, wydawania posiłków dzieciom oraz zwracania naczyń. Trzeba też wykazać, gdzie utylizowane są odpady, a także przedstawić, w jakich warunkach jedzą dzieci (konieczna jest np. odpowiednia wysokość stolików czy krzesełka do karmienia dla najmłodszych).

Wykonanie projektu technologicznego przedszkola, który będzie spełniał warunki Sanepidu, jest skomplikowanym procesem. Wymaga rozległej wiedzy fachowej oraz doświadczenia. Jego samodzielne sporządzenie jest polecane wyłącznie w przypadku osób (dyrektorów czy właścicieli), którzy orientują się zarówno w zagadnieniach prawnych, jak i architektonicznych – co jest raczej rzadkie. To dlatego, aby mieć pewność, że projekt przejdzie pomyślnie weryfikację Sanepidu, warto zlecić go firmie specjalistycznej, zajmującej się na co dzień tego typu realizacjami.

Ostatnie wpisy

Czy sanepid może zamknąć restaurację?

Sanepid wkraczający do lokalu i zamykający go z powodu pojedynczego włosa znalezionego w czyjejś zupie to postrach wielu restauratorów. Choć w...