Który sezon będzie najlepszy do otwarcia lokalu?

30 marca 2022

O prowadzeniu własnej działalności gospodarczej objętej odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego wspominaliśmy już niejednokrotnie w poprzednich artykułach. Podstawą do wejścia na rynek jest profesjonalny projekt technologiczny stworzony zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi. Pojawia się jednak pytanie: czy sezon otwarcia lokalu ma znaczenie? Kiedy warto zdecydować się na własny biznes i o czym pamiętać?

Jak otworzyć własny lokal gastronomiczny?

Otwarcie nowej działalności w branży gastronomicznej wymaga od przyszłych właścicieli czegoś znacznie więcej aniżeli tylko znajomości rynku i oczekiwań klientów. Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest prowadzenie biznesu, należy stworzyć doskonały biznesplan i dostosować się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Każda działalność objęta jego nadzorem – branża beauty czy gastronomia, potrzebuje projektu technologicznego, a w następnej kolejności wydania pozytywnej opinii przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-higienicznych, co zaś umożliwi rozpoczęcie pierwszych prac remontowych oraz wejście na rynek. Zanim jednak tak się stanie, należy bezwzględnie zarejestrować nową działalność w CEIDG oraz wybrać lokal, który zostanie dostosowany do planowanej działalności zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi. W tym wypadku radzimy skorzystać z pomocy zaufanych specjalistów, którzy wspomogą was niemal na każdym etapie otwierania nowego lokalu gastronomicznego. Niekiedy nawet mały błąd w stworzonym projekcie technologicznym może zaważyć na dalszych losach biznesu i właśnie dlatego tak kluczowa jest dbałość o najmniejsze detale. Gdy projekt technologiczny dla gastronomii zostanie zaakceptowany, a lokal wyremontowany, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak zaplanować oficjalne otwarcie.

Kiedy najlepiej otworzyć lokal gastronomiczny?

Skoro mowa o oficjalnym otwarciu nowo powstałego lokalu gastronomicznego, nasuwa się myśl, czy sezon założenia działalności ma znaczenie dla jej dalszego rozwoju. I tak, i nie! Otóż doskonale opracowany biznesplan pozwoli wam przyciągnąć rzeszę zadowolonych klientów niezależnie od pory. Jednak nie ukrywamy, iż rozpoczęcie działań w okresie zimowym jest w rzeczywistości dobrym rozwiązaniem. Czas ten będziecie mogli śmiało wykorzystać na dopełnienie wszelkich kluczowych formalności i rozpoczęcie planowanych działań. To właśnie wtedy warto wdrożyć w życie poszukiwanie potencjalnego lokalu na wynajem pod gastronomię, a gdy to już nastąpi, zgłosić się do sanepidu z przygotowanym wcześniej projektem technologicznym. Pamiętajcie, że otwarcie działalności to stosunkowo długotrwały proces, tym samym wymaga on odpowiedniego podejścia. Pominięcie lub niewłaściwe wypełnienie kluczowych formalności i zobowiązań nie przybliży was do realizacji celu. Wręcz przeciwnie! Dlatego warto pomyśleć o pierwszych działaniach co najmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, co pozwoli wam wejść na rynek zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Rozpoczynając pierwsze prace w sezonie jesienno-zimowym, uzyskacie pewność, iż otwarcie lokalu gastronomicznego zakończy się sukcesem. Zwróćcie także uwagę na aspekt, jakim jest generalny remont. Co poniektóre prace remontowe mogą przesunąć się w czasie na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Tym sposobem wasz nowy lokal nie będzie gotowy, a wy narazicie się na dodatkowe komplikacje.

Otwarcie lokalu gastronomicznego w okresie wiosenno-letnim to natomiast świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli zależy wam na przyciągnięciu nowych klientów. Wysokie temperatury sprzyjają wychodzeniu do restauracji, co niewątpliwie przełoży się na rozwój nowego na mapie miasta punktu gastronomicznego. W związku z tym możecie śmiało pomyśleć o otwarciu ogródków gastronomicznych na świeżym powietrzu i przygotować specjalną ofertę dla nowych gości.

Podsumowując, sezon otwarcia nie ma dużego znaczenia z punktu widzenia przedsiębiorcy i rozwoju działalności. Niemniej o takich sprawach należy myśleć ze sporym wyprzedzeniem i otworzyć się na potrzeby potencjalnej klienteli.

Ostatnie wpisy

Czy sanepid może zamknąć restaurację?

Sanepid wkraczający do lokalu i zamykający go z powodu pojedynczego włosa znalezionego w czyjejś zupie to postrach wielu restauratorów. Choć w...