Jak pogodzić swoją wizję lokalu z wymogami sanepidu?

23 lutego 2022

Wymogi sanitarno-epidemiologiczne nałożone na przyszłych przedsiębiorców potrafią niewątpliwie utrudnić wejście na rynek. Główny Inspektorat Sanitarny stoi na straży swoich zasad, sprawiając niekiedy, iż nie tak łatwo jest pogodzić własną wizję lokalu z obowiązującymi wytycznymi branżowymi. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, z którego dowiecie się, jak „ominąć” poszczególne wymogi sanepidu.

Projekt technologiczny – kto może go stworzyć?

Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego czy salonu kosmetycznego potrafi przysporzyć sporo trudności. Wielu przyszłych przedsiębiorców często rezygnuje z pomocy profesjonalistów, a to zaś skutkuje pojawieniem się niepotrzebnych błędów czy opóźnieniem całego procesu. Prawidłowo stworzony projekt technologiczny jest furtką do wejścia na rynek i przyjmowania pierwszych gości, o czym wspominaliśmy już niejednokrotnie w naszych wcześniejszych artykułach. To jednak wymogi sanitarne wciąż stanowią poniekąd wiedzę tajemną, a konieczność dostosowania się do nich dotyczy wszystkich, którzy planują otworzyć działalność objętą odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wymogi sanepidu dokładnie określają, jak powinien wyglądać projekt technologiczny i to właśnie na jego podstawie przeprowadzane są pierwsze prace remontowe. Niemniej jednak na każdym kroku możemy zobaczyć, że ten czy inny punkt gastronomiczny nie posiada toalety lub został umieszczony poniżej poziomu gruntu. Otóż wymogi sanitarno-epidemiologiczne nakładają na właścicieli szereg formalności i ograniczeń związanych z ogólnym stanem technicznym lokalu czy kwestiami takimi, jak wysokość pomieszczeń i dostęp do światła naturalnego. Wybrany przez was lokal nie w każdym wypadku będzie odpowiedzią na te wytyczne. Pewnych aspektów nie przeskoczymy, a zgodę na prowadzenie działalności należy uzyskać. Co w tej sytuacji zrobić?

Wymogi sanepidu a odstępstwa

Prowadzenie własnej działalności objętej nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Zanim jeszcze zaczniecie rozwijać biznes i prężnie funkcjonować na polskim rynku, czekać na was będą kolejne formalności i wymogi, których spełnienie jest obowiązkowe. Brak dostosowania się do aktualnie obowiązujących wytycznych będzie skutkowało uzyskaniem negatywnej opinii sanepidu, a przecież nie o to chodzi. Z czasem może okazać się, że wasz wymarzony lokal jest częściowo ukryty poniżej poziomu gruntu, wysokość pomieszczenia jest niższa aniżeli 3,3 m, a stosunek powierzchni okien do podłogi nie wynosi 1:8. Wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak wprowadzić mniejsze bądź większe zmiany oraz złożyć wniosek o odstępstwo w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej. W przypadku wysokości lokalu niezgodnej z wymogami technicznymi sanepidu należy bezwzględnie zamontować klimatyzację lub wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną pod warunkiem, iż uzyskaliście wcześniej zgodę inspektora sanitarnego. Zostaniecie również poinformowani o dalszych krokach przez upoważnioną do tego osobę.

Jak skonstruować pismo o odstępstwo do sanepidu?

Współpraca z Głównym Inspektoratem Sanitarnym to niekiedy prawdziwa batalia. Właściciele punktów gastronomicznych, które nie spełniały odgórnych wymogów sanepidu, z pewnością doskonale o tym wiedzą. Wytyczne te nie zostały jednak stworzone, by uprzykrzać życie przedsiębiorcom, a zaś po to, by nowo otwarty lokal nie zagrażał życiu ani zdrowiu pracowników i klientów. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, na które sanepid przystaje. Warto jednak wcześniej skonsultować się z nami w celu ustalenia dalszego planu gry. Otóż projekt technologiczny musi zostać stworzony zgodnie z wymogami sanitarnymi, a jednocześnie uwzględniać kwestie, które uległy zmianie. Aby uzyskać zgodę sanepidu na prowadzenie lokalu, który nie jest w pełni zgodny z rozporządzeniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, należy przygotować pismo o odstępstwo od wysokości czy dostępu do światła. Za pomocą kilku kliknięć bez problemu znajdziecie wniosek w Internecie, który wystarczy wypełnić i złożyć w sanepidzie. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zapraszamy na darmowe konsultacje sanepid online, dzięki którym marzenia o prowadzeniu własnej działalności wkrótce staną się rzeczywistością.

Ostatnie wpisy