Jak otworzyć salon/gabinet kosmetyczny?

15 października 2020

W dzisiejszym świecie coraz więcej kobiet, ale też i panów przykłada dużą uwagę do dbałości o swój wygląd. Stąd też wynika tak duże zapotrzebowanie na profesjonalne usługi kosmetyczne. W związku z tym chciałbym poruszyć temat nieco innej branży, jaką jest branża kosmetyczna…  Działalność związana ze świadczeniem usług kosmetycznych również podlega nadzorowi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tym samym lokal o tym charakterze musi spełniać szereg wymogów określonych przez ustawy i rozporządzenia w zakresie warunków techniczno-budowlanych, przepisów dotyczących miejsc pracy oraz wymogów sanitarno-higienicznych. Jak zatem poruszać się w procedurze otwierania salonu czy gabinetu kosmetycznego i co musisz wiedzieć przed jego założeniem?

Salon kosmetyczny – rejestracja

Otwarcie salonu kosmetycznego musimy rozpocząć od złożenia wniosku z pełnym kompletem dokumentów do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zarejestrowania działalności gospodarczej. Gdy uzyskamy zgodę od sanepidu, możemy przejść do kolejnych etapów naszych działań. Wydawać, by się mogło, iż założenie salonu to prosta sprawa, a jednak…

Wymogi techniczne w salonie kosmetycznym

Przy świadczeniu usług kosmetycznych czy fryzjerskich należy zachować odgórnie nałożone wymogi. Niemniej jednak warunki, do jakich należy się dostosować pod kątem techniczno-budowalnym i BHP praktycznie nie różnią się od każdego innego miejsca pracy. Różnicę, jaką można wskazać, jest wysokość pomieszczeń. Nie musi wynosić tyle, ile w przypadku lokali gastronomicznych, gdyż nie występują tutaj warunki uciążliwe.  Wytyczne te zostały precyzyjnie określone przez rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług kosmetycznych. Na co musisz koniecznie zwrócić uwagę?

  • Strefy – salon czy gabinet kosmetyczny musi mieć wyraźnie wydzielone strefy. Bez tego ani rusz! Niemal każda świadczona usługa wymaga osobnego pomieszczenia. Należy bowiem zrobić dokładny research i wybrać lokal spełniający określone warunki. Nie może zabraknąć recepcji, poczekalni, pokoju socjalnego, zaplecza, łazienki oraz pomieszczeń przeznaczonych do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.
  • Wentylacja i klimatyzacja – nowo powstały salon powinien zostać wyposażony w sprawną wentylację i klimatyzację. Urządzenia tego typu podlegają oczywiście kontroli i regularnym przeglądom technicznym.
  • Zasady sanitarno-higieniczne – niby jasna sprawa, a stosunkowo często pomijana! Decydując się na otwarcie gabinetu kosmetycznego, jesteś zobowiązany do spełnienia wymogów sanitarno-higienicznych. Co mam na myśli? Wykorzystywane na co dzień sprzęty i urządzenia wymagają dezynfekcji i sterylizacji tuż po każdym wykonanym zabiegu. Ze swojej strony mogę wam zalecić inwestycję w autoklaw. Możecie oczywiście skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Niemniej wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
  • Atesty – tak jak w przypadku lokalu gastronomicznego, urządzenia i sprzęty muszą posiadać stosowne certyfikaty oraz atesty, będące gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
  • Podłogi – dbałość o takie detale pozwoli wam wejść na rynek bez większych trudności. Podłogi powinny być wykonane z materiałów nieśliskich, nienasiąkliwych oraz odpornych na działanie środków dezynfekujących.
  • Ściany – jak już wiecie wymogi w salonie kosmetycznym różnią się od warunków technicznych obowiązujących w gastronomii. Ściany przy umywalkach muszą mieć wysokość co najmniej 160 cm, tym samym być wykonane z materiałów nieśliskich oraz łatwo zmywalnych.

Jak możecie zauważyć, wymagania te dotyczą w głównej mierze utrzymania czystości oraz zachowania środków bezpieczeństwa.

Projekt technologiczny salonu kosmetycznego

Jeśli więc dokonałeś wyboru lokalu, pierwszym krokiem jest oczywiście stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego.  Dokument ten określa bowiem układ funkcjonalny z uwzględnieniem gabinetów, pomieszczenia socjalnego, toalety, recepcji czy poczekalni. Dokumentacja ta powinna zawierać oczywiście zarówno część opisową, jak i graficzną, tym samym być jasna i klarowna. Tak przygotowany projekt możesz złożyć do sanepidu i czekać na jego zatwierdzenie przez uprawniony do tego organ.

O czym pamiętać?

 Wiele zabiegów kosmetycznych związanych jest z naruszeniem tkanki ludzkiej, co narzuca na właścicieli salonów dodatkowe wymogi. Jeżeli zabiegi o tym charakterze wykonywane są przy użyciu narzędzi wielokrotnego użytku, w grę wchodzi proces dekontaminacji. W takim przypadku w Twoim salonie musi zostać wyodrębnione pomieszczenie lub stanowisko sterylizacji wykorzystywanych wówczas narzędzi. W gabinetach powinny również znaleźć się specjalne pojemniki na materiał skażony, czyli zużyte jednorazowe narzędzia i artykuły kosmetyczne.

Odbiór salonu kosmetycznego

Adaptacja lokalu musi koniecznie zostać wykonana na podstawie wcześniej sporządzonego projektu technologicznego. Zanim to jednak nastąpi, należy przejść przez klasyczną procedurę odbioru przez sanepid. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć wniosek ze stosownymi załącznikami, w tym właśnie projektem technologicznym czy badaniem wody i oczekiwać na wyznaczenie terminu odbioru!

Ostatnie wpisy