Prowadzenie biznesu w branży gastronomicznej może być udanym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem. Niezwykle ważny jest przy tym zysk – aby go osiągnąć, niezbędne jest zwrócenie uwagi na ograniczenie kosztów. Niejeden przedsiębiorca popełnia przy tym poważny błąd: wybiera produkty niższej jakości. Prowadzi to jednak do niezadowolenia wśród klientów i utraty ich zaufania, dlatego lepiej wykorzystywać do tego celu inne metody. Dowiedz się, jak obniżyć koszty w gastronomii!
Obniżanie kosztów w gastronomii – wydatki na produkty
Rosnące ceny żywności stanowią poważny problem, z którym muszą zmierzyć się przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej. Jak obniżyć koszty z tym związane, wciąż oferując wysokojakościowe dania?
Negocjacje z dostawcami
Jedną z możliwości stanowi zamawianie towaru od jednego dostawcy, który zapewnia wysokojakościowe wyroby w atrakcyjnych cenach. Co istotne, jeśli zamówimy od niego większe ilości produktów, będzie on bardziej otwarty na negocjacje i ewentualne rabaty lojalnościowe czy darmowe dostawy. Należy jednak pamiętać, że niekiedy bardziej opłacalne będzie kupowanie produktów u kilku dostawców.
Racjonalne planowanie zakupów
Aby obniżyć koszty w gastronomii, niezbędne jest sprawdzenie ilości potrzebnego towaru. Ważne jest, żeby przeanalizować popyt i zamawiać tyle produktów, ile jest potrzebnych do przygotowania określonej liczby dań. Zamawiając zbyt dużo wyrobów na raz, ryzykujemy oferowaniem klientom potraw stworzonych z wykorzystaniem składników o obniżonej jakości bądź koniecznością wyrzucenia tych nadwyżek.
Kontrolowanie porcji potraw
Warto podawać klientom dania o określonej wadze, gdyż w ten sposób łatwiej obliczyć zapotrzebowanie na składniki i dokonywanie przemyślanych zakupów. Dodatkowo, na podstawie statystyk możemy usunąć z karty dań potrawy, które są rzadko zamawiane, a konieczność zaopatrywania się w ich składniki przynosi straty.
Obniżanie kosztów w gastronomii – koszty mediów
Koszty związane z energią nieustannie rosną, dlatego zaplanowanie, jak obniżyć koszty w gastronomii, powinno obejmować analizę opłat za prąd, gaz czy wodę. Należy przy tym przeanalizować ofertę konkurencji, jednocześnie negocjując ceny z dotychczasowym dostawcą, aby ostatecznie wybrać najkorzystniejszą opcję. Co więcej, warto sprawdzić sprawność urządzeń, rozważyć wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań, przyjrzeć się nawykom personelu.
Obniżanie kosztów w gastronomii – koszty utrzymania personelu
Aby ograniczyć koszty utrzymania personelu, należy przeanalizować, kiedy natężenie pracy jest największe i dokonać zmian w grafiku. Dzięki dostosowaniu liczby personelu odpowiednio do poszczególnych dni tygodnia czy pór dnia, możliwe jest sprawniejsze obsługiwanie klientów. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, aniżeli obniżanie pensji pracowników czy kończenie z nimi współpracy – te opcje powinny być ostatecznością.
Jak obniżyć koszty w gastronomii – podsumowanie
Obniżanie kosztów w gastronomii powinno być poprzedzone dokładną analizą. Warto przy tym zweryfikować dotychczasowe koszty, kontrolować zużycie surowców i mediów, negocjować z dostawcami. Najważniejsze jest jednak, aby podjęte czynności były przemyślane – inne postępowanie może prowadzić do obniżenia jakości produktów, zmniejszenia zadowolenia pracowników czy utraty zaufania klientów.