Co powinien zawierać dobry projekt technologiczny?

9 czerwca 2021

Z roku na rok coraz więcej firm – małych i dużych, decyduje się na wykonanie projektu technologicznego samodzielnie. I choć rozwiązanie to jest o wiele tańsze, wymaga bowiem dużej wiedzy i odrobiny doświadczenia. Tworząc projekt technologiczny, wcale nie jest tak trudno o popełnienie błędu.

Jak zapewne wiecie, błędy kosztują – i to niemało! Stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego to nie lada wyzwanie! Z pomocą przychodzimy jednak my… Co powinien zawierać dobry projekt technologiczny i o czym musisz wiedzieć, jeszcze zanim podejmiesz pierwszy krok?

Projekt technologiczny – kogo dotyczy?

Niejednokrotnie spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, iż wykonanie projektu technologicznego nie jest obowiązkowe… To oczywiście błąd! Na każdym kroku staramy się uświadamiać naszych klientów w kwestiach istotnych dla wybieranych przez nich branż. Bez względu na to czy zdecydowałeś się na otwarcie punktu gastronomicznego, czy salonu beauty – projekt technologiczny to absolutna konieczność.

Obowiązek stworzenia tego dokumentu dotyczy wszelkich placówek i instytucji, które są objęte odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co to tak naprawdę oznacza? Oprócz gastronomii czy branży beauty projekt technologiczny musi zostać wykonany również w przypadku gabinetów stomatologicznych i lekarskich, salonów tatuażu, salonów masażu oraz gabinetów fizjoterapii.

Co zawiera projekt technologiczny?

W zależności od wybranej przez ciebie stacji sanepidowskiej mogą istnieć nieco inne wymogi formalne dotyczące wykonawcy projektu. Niemniej jednak my skupimy się na stworzeniu profesjonalnego projektu technologicznego, który przybliży cię do otwarcia własnego biznesu. Dobrze przygotowany projekt technologiczny powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej.

Każda z nich nakłada nas dodatkowe zobowiązania, których należy przestrzegać bezwarunkowo. Całkowite pominięcie lub niedopełnienie jednego z wielu kroków opóźni cały proces, co więcej – narazisz się nadprogramowe koszty!

Część opisowa

Stworzenie części opisowej to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Co mamy na myśli? Musisz zawrzeć w niej wszelkie cenne informacje dotyczące wybranego lokalu oraz charakteru twojej działalności. Bez tego ani rusz! Część opisowa powinna zostać szczegółowa opisana. Umieść tam informacje takie jak nazwa i adres lokalu, charakter budynku, rodzaj prowadzonej działalności oraz jej szczegółowy opis, wykaz mebli i urządzeń oraz opis instalacji kanalizacyjnej czy wentylacyjnej. To jednak nie wszystko… Jak powinna wyglądać część graficzna?

Część graficzna

Projekt technologiczny jest dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń i znajdujących się w nim wszelkich rozwiązań i urządzeń technologicznych. Rysunek stanowiący jeden z głównych elementów powinien zostać wykonany w skali 1:100 lub 1:50 i być w pełni zgodna z wymogami rysunku technicznego. Część graficzna przedstawia wszelkie procesy zachodzące w zaprojektowanym obszarze, będąc jednocześnie dokładnym odzwierciedleniem rzutu poziomego kondygnacji z uwzględnieniem wszystkich pomieszczeń oraz sposobu ich wykorzystania czy opisu istniejących stanowisk, mebli i urządzeń.

Nie możesz też pominąć pełnej nazwy i adresu lokalu oraz legendy. Należy bowiem zwrócić uwagę na nawet najmniejsze detale, gdyż to właśnie stworzony wcześniej projekt technologiczny warunkuje ostateczny wygląd twojego lokalu!

Projekt technologiczny – to należy wiedzieć

Odpowiednio wykonany projekt technologiczny jest podstawowym elementem, którego nie możesz pominąć. Tuż po jego stworzeniu należy złożyć go do odpowiedniej placówki w celu uzyskania pozytywnej opinii rzeczoznawcy ds. sanitarno-epidemiologicznych. Decydując się na samodzielne stworzenie projektu technologicznego, warto zrobić wcześniej dokładny research. Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy, a co za tym idzie, bez większych trudności znajdziesz przykładowy projekt technologiczny. W razie pytań czy wątpliwości – zapraszamy również do kontaktu!

Ostatnie wpisy

Czy sanepid może zamknąć restaurację?

Sanepid wkraczający do lokalu i zamykający go z powodu pojedynczego włosa znalezionego w czyjejś zupie to postrach wielu restauratorów. Choć w...