Co należy wiedzieć przed otwarciem gabinetu lekarskiego?

17 listopada 2021

Otwarcie własnego gabinetu lekarskiego wymaga znajomości nie tylko wytycznych branżowych, a także formalności, jakie zostały nałożone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Jeżeli zatem posiadacie wykształcenie medyczne, tym samym marzy wam się praca na własny rachunek – zostańcie z nami. Zobaczcie sami, jak otworzyć prywatny gabinet lekarski i o czym należy pamiętać!

Otwarcie gabinetu lekarskiego – od czego zacząć?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może stanowić spore wyzwanie zwłaszcza w początkowym stadium. Decydując się na otwarcie prywatnego gabinetu lekarskiego, powinniście liczyć się z tym, iż formalności z pewnością nie zabraknie. Gabinet lekarski może bowiem zostać założony przez osobę posiadającą prawo do wykonywania zawodu, a jednocześnie taką, która dysponuje lokalem dostosowanym do aktualnie obowiązujących wymogów. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, należy oczywiście złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności lub Krajowego Rejestru Sądowego i zawrzeć tzw. umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W przypadku przedsiębiorców planujących otwarcie gabinetu lekarskiego, a jednocześnie nieposiadających uprawnień do wykonywania zawodu lekarza – należy zatrudnić osoby aktywne zawodowo. To oczywiście nie wszystko!

Gabinet lekarski a wymogi sanepidu

Sprawa może poniekąd się skomplikować, jeżeli przejdziemy do wytycznych nałożonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Co mamy na myśli? Otwierając prywatny gabinet lekarski, należy stworzyć profesjonalny projekt technologiczny i przedłożyć go w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej. Projekt technologiczny gabinetu lekarskiego powinien stanowić dokładne odzwierciedlenie układu pomieszczeń i znajdujących się tam urządzeń, a jednocześnie być podstawą do rozpoczęcia pierwszych prac remontowych. Pozytywnie zaopiniowany przez sanepid projekt technologiczny gabinetu lekarskiego musi być zgodny z wytycznymi wskazanej przez nas instytucji. Bez tego ani rusz! Co istotne, wybrany lokal powinien spełniać wymogi sanitarno-epidemiologiczne, ogólnoprzestrzenne oraz instalacyjne. Niezastosowanie się do szeregu wytycznych sprawi, iż cały proces zostanie opóźniony, a wy narazicie się na dodatkowe koszty. 

Przy odbiorze gabinetu lekarskiego urzędnik sanepidu wyda ostateczną decyzję. Jeżeli uzyskacie pozytywną opinię, będziecie mogli przyjmować pierwszych pacjentów. Jeśli tak się nie stanie, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak naprawić dotychczasowe błędy i ponownie zgłosić się do sanepidu.

Regulamin organizacyjny gabinetu lekarskiego – co to jest?

Dobre przygotowanie do otwarcia własnego gabinetu lekarskiego to absolutna konieczność. Stojąc przed tego typu wyzwaniem, nie zapomnijcie zatem o utworzeniu regulaminu organizacyjnego. Projekt technologiczny gabinetu lekarskiego i regulamin organizacyjny stanowią bowiem podstawę do prowadzenia działalności o tym właśnie charakterze. Regulamin organizacyjny gabinetu lekarskiego usprawni jego funkcjonowanie, co istotne – powinien zostać umieszczony w widocznym miejscu. To właśnie tam powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju informacje, w tym właśnie nazwa i adres gabinetu lekarskiego, rodzaj działalności, wysokość opłat czy główne zadania podmiotu.

Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim – czy to konieczne?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Zgodnie z rozporządzeniem z 2015 roku osoba, która posiada prawo do wykonywania zawodu lekarza, a jednocześnie planuje założenie własnej działalności gospodarczej – ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Nie istnieją bowiem żadne wyjątki! Możecie jedynie skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej, co jest często spotykanym zjawiskiem także w przypadku nowo powstałych punktów gastronomicznych czy salonów beauty. Dodatkowo będziecie zobowiązani do prowadzenia kasy online. Pamiętajcie o tym!

Otwarcie własnego gabinetu lekarskiego to bez wątpienia świetny sposób na biznes. Dobrze przygotujcie się na nowe wyzwanie i nie martwcie się o nic więcej!

Ostatnie wpisy

Czy sanepid może zamknąć restaurację?

Sanepid wkraczający do lokalu i zamykający go z powodu pojedynczego włosa znalezionego w czyjejś zupie to postrach wielu restauratorów. Choć w...