Projekt technologiczny dla sanepidu – dlaczego musisz go posiadać?

23 czerwca 2021

Często spotykamy się z zapytaniem – „Czy projekt technologiczny jest mi potrzebny?”. I choć niejednokrotnie już na to pytanie odpowiadaliśmy, chcielibyśmy tym razem rozwiać wszelkie wasze wątpliwości… W dzisiejszym artykule dowiecie się, czym jest projekt technologiczny i dlaczego stworzenie go to absolutna konieczność!

Projekt technologiczny – to należy wiedzieć

Projekt technologiczny do sanepidu to jeden z najważniejszych etapów przy otwieraniu punktów objętych nadzorem sanepidu. Otwarcie lokalu gastronomicznego czy salonu beauty jest wręcz niemożliwe bez złożenia wniosku do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czym zatem jest projekt technologiczny? To dokument będący odzwierciedleniem układu pomieszczeniem oraz znajdujących się w nim urządzeń technologicznych. Odpowiednio przygotowany projekt powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej.

Część opisowa przedstawia procesy technologiczne, graficzna natomiast – technologiczne ciągi, o których jest mowa w części opisowej. Co istotne, musi on być zgodny z przepisami BHP oraz branżowymi wytycznymi. W przypadku punktów gastronomicznych nie możemy także pominąć głównych zasad bezpieczeństwa żywności.

Kogo dotyczy projekt technologiczny?

Istnieje mylne przekonanie, że wykonanie projektu technologiczne nie jest obowiązkowe. Nie i jeszcze raz nie! Decydując się na otwarcie lokalu gastronomicznego, salonu kosmetycznego czy salonu fryzjerskiego, stanowi on bowiem jeden z najważniejszych elementów. Projekt technologiczny dotyczy bowiem działalności objętych nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co to tak naprawdę oznacza? Obowiązek ten został również nałożony nie tylko na gastronomię, lecz także na salony tatuażu, gabinety lekarskie i stomatologiczne oraz gabinety masażu i fizjoterapii.

Projekt technologiczny – kiedy go wykonać?

Projekt technologiczny musi zostać wykonany jako pierwszy! Pozytywnie zaopiniowany przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych przybliży cię do otwarcia własnego biznesu. To właśnie na jego podstawie tworzona jest m.in. dokumentacja HACCP oraz GMP/GHP. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie rozplanować wolną przestrzeń zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.

Kto może wykonać projekt technologiczny?

Niemal każdy! Zaletą projektów technologicznych jest fakt, iż można wykonać je samodzielnie… lub skorzystać z pomocy specjalistów. To już zależy wyłącznie od ciebie! Niemniej jednak polecamy drugie rozwiązanie. Dlaczego? Wykonanie projektu technologicznego na własną rękę to nie lada wyzwanie. Wymaga bowiem znajomości aktualnie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych, a pominięcie jakiegokolwiek kroku lub niepoprawne wypełnienie może wiązać się z brakiem uzyskania pozytywnej decyzji, a to zaś opóźni cały proces.

Jeśli masz doświadczenie w tworzeniu projektów technologicznych, bez problemu możesz zrobić projekt technologiczny samodzielnie. Jeśli nie – radzimy skorzystać z pomocy!

Ostatnie wpisy